Hrubá kopa, Machnaté 22. a 23.4.2011

obr.Máme niekoľko dní voľna a riadne nabudení od Saša, Mariána a spol. (zo Skialpstretu) ideme na lyže aj my. Posledný krát. Snehu je ešte dosť, ale musíme si vyšliapať k nemu až do 1550 metrov na pešo s lyžami na chrbte, konkrétne až za Terasu v Žiarskej doline (Veľké Závraty).

Zvolili sme si Hrubú kopu, taký ľahší zjazdík na J-JZ s dostatkom snehu. Vystupujeme pomerne ľahko, jediný problém bol prechod z pešo na lyže.
obr.
Počas šliapania sa obzeráme dookola a vyberáme čo by sme šli v nedeľu, napr. Jarný žľab z Baranca, je už úzky, ale lyžovateľný alebo Smrek, je toho veľa a tak málo času.
obr.
Celý deň riadne pečie a my sa natierame pravidelnejšie ako pijeme vodu. A ja somár mám čierne nohavice, ktoré si nemôžem vyhrnúť a vyzúvať sa mi nechce, tak mi treba. Po rýchlom zjazde sme o 12.00 už dole, nie až dole, ale pod Smutným sedlom a rozhodneme sa vyšliapať aj do sedla. Veď je tak krásne a teplo, horúco,...
Slnko sa opiera o svah už niekoľko hodín a preto je sneh ťažší, mokrejší, ale to vôbec nevadí, užijeme si posledné minúty tejto (biednej) skialp sezóny a zakončíme to KolaLokou na terase Žiarskej chaty.
obr.
Nasledujúci deň sme poliezli na skalkách v Demänovskej doline – Machnatô a v nedeľu, už iba sám, v Liptovskom Jáne, Peťka nemôže, je indisponovaná. Ďalšia skialp túra sa nekonala, z viacerých dôvodov, hlavne kvôli dažďu, škoda, ale tešíme sa na ďalšiu sezónu. Dúfame, že lepšiu!!!

Dušan

obr
Výstup na pešo Žiarskou dolinou

obr
Sme vo výške okolo 1550 m. Lyže nahodíme trochu vyššie

obr
Traverz južného ramena z Hrubej kopy

obr
V pozadí Baranec s Centrálnym žľabom a Jarným žľabom

obr
Splazy a lavínky sú všade naokolo

obr
Krásne zjazdy z Príslopu

obr
Posledné metre po Južnom ramene na vrchol

obr
Hrubá kopa

obr
Prvé oblúky

obr

obr

obr
Výstup do Smutného sedla

obr
Hore sneh a dole nič

obr
Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé

obr
Celkom slušne snehu

obr
Prehrievanie sa v sedle

obr
Zjazd zo Smutného sedla

obr

obr

obr
Okolo žltého previsu v Machnatom

obr
Krásne ťažká Stará cesta

obr
Sokolík

obr
Hodne vyšmýkaná a dlhá cesta Pravá Ohnišťovka

obr
30 metrová cesta Komín