Satan a lezenie v Kotline, 18.-19.9.2010

obr.Už bolo načase ísť do Tatier, počasie má byť pekné a hlavne máme čas. Vstávať sa nám nechce, tak posunieme budíček na šiestu, o siedmej vyrážame a o desiatej dávame batohy na seba.

Snehu ubudlo, čo na kamerách nebolo vidno, keďže už niekoľko dní nefungovali. Parkujeme zadarmo až pod Novým plesom, tak máme čo robiť po asfalte. Ale ide nám to rýchlo aj keď kondička chýba.

V kosodrevine na nás svieti slnko a trošku nás zohrieva. Pofukuje studený vietor, tak to príde vhod. Pri vodopáde a plese sa zastavíme len na fotenie a pokračujeme Mlynickou dolinou. Pri Kozích plesách odbočíme pod Satan na viditeľnú rampu, ktorou cez 3 žľaby do štvrtého a ním rovno na hrebeň do Sedla nad Červeným žľabom.

Pred druhou sme hore. Je tu ešte trojčlenná skupinka, ktorá sa už chystá dole. Satan má dva vrcholy a vyšší je severný. Takže sa prejdeme aj tam. Niečo zjeme, poobzeráme sa a zvolíme si pokračovanie cez Prednú a Malú Baštu na Patriu. Už sme niečo také potrebovali, exponovaný hrebeň s prvkami lezenia. Asi tak do II. Postupne sa zaťahuje od západu, ale to nám nevadí. Stále je pekne na východ, Volovka, Rysy, Vysoká, ... Pred Patriou je už chodecký terén.

Poslednú pauzu dáme na vrchole a nechce sa nám ísť dole. Aj preto, že nás čaká strmý a dlhý zostup po suti okolo Veže pod Skokom. Tú si poobzeráme či je tam niečo pre nás na lezenie a s roztrasenými nohami sa ide ďalej. Fis, parkovisko, Nové pleso a konečne auto.

Po prespaní a návšteve mamky v LM vyrážame cez Podbanské po Ceste Slobody, ale je zatiahnuté, tak volíme Tatranskú Kotlinu. Nikdy sme tam neboli, dnes máme možnosť, tak prečo nie. Oplatí sa tam pozrieť keď idete okolo. Je to 3 minúty od parkoviska hneď za Tatranskou Kotlinou. A kto chce, môže si dať ferratu s dvoma variantmi. Pre lezcov pekné, ťažké technické lezenie na trenie. Sprievodca na nete je trošku starý, ale dá sa zorientovať. Pribudlo pár ciest, ale hlavne s tou obtiažnosťou je to otázne.
Po siedmych cestách máme dosť a je slušná zima. Ani sme nič neodfotili. Nevadí, určite sa sem vrátime.

Dušan a Peťka

obr.
V Mlynickej doline - Veža a Stena pod Skokom

obr.
Vodopád skok

obr.
Pri Plese nad Skokom

obr.
Zvyšky prvého septembrového snehu

obr.
Obchádzame niekoľko rebier

obr.
Tento bol exponovaný

obr.
Už zo sedla na vrchol, vzadu Popradské pleso

obr.
Satan, 2416 m

obr.
Pohľad na Žabie plesá, Volovku, Rysy a Vysokú

obr.
Začíname hrebeňovku

obr.
Cez niekoľko vežičiek a Prednú Baštu

obr.
Predná a Malá Bašta a Patria

obr.
Zostup z Prednej Bašty

obr.
Spätný pohľad na Volovku, Žabiu vežu a Žabí kôň

obr.
Štrbské pleso z Patrie