Velická stena 1.10.2011

obr. Po krátkej dobe znova do Tatier. No po dlhšej dobe ideme liezť. Konečne. Výber steny, z časových dôvodov, padne na Velickú stenu. Nechceme sa vrátiť neskoro a Vlado má už dlhodobo naplánované niečo iné.

obr. Pod stenu sme sa dostali za 2 hodiny. Čo je super. Trochu nás prekvapil silný vietor, ktorý sa do nás opieral od Sliezskeho domu, ale v stene to nebolo až také zlé. Pod jaskyňu sme sa rýchlo prezliekli a najedli. Na začiatok cesty ešte musíme vystúpiť vyššie, na hranu nad jaskynkou. Odtiaľ začína dlhší exponovaný traverz v obtiažnosti V. Po 55 m metroch robím štand a postupne doberám Vlada a potom Peťu. Neboli nadšený takým začiatkom, ale aj traverzy patria k lezeniu. Ja ich tiež neobľubujem.

V druhej dĺžke na nás začína svietiť slnko. Je to lepšie ako zima predtým, ale som taký naobliekaný, že mi začína byť riadne teplo. Druhá dĺžka je ľahšia, ale pekná a smer cesty už nachádzam aj pomocou skôb. Štand je tento krát v 2 skobách. Ešte pridám vklínenec, pretože jedna skoba nie je 100-percentná. A znova doberám najprv Vlada a potom Peťu.

Ďalej už iba ľahkým terénom 30 metrov a na skalnom bloku ich doberiem. Zhodíme zo seba pár vrstiev oblečenia, zbalíme laná a prezujeme sa z lezečiek. Na vrchol je to pár minút chodenia. Slnko svieti, vietor tu nefúka, tak sme sa prešli do Sedla pod Dvojitou a nahliadli do zatvorenej Slavkovskej doliny. Nechcelo sa nám ísť domov, ale chceli sme sa zastaviť v Starom Smokovci. Vlado s Peťou si kúpili topánky a potom sme šli spoločne do cukrárne na koláče. Aj keď cesta bola krátka, ale som rád, že sme boli. Vzhľadom na to, že sme boli traja, dni sú o poznanie kratšie a chceli sme sa vrátiť skôr, to bol dobrý výber.

Dušan

obr
Začíname 2 hodinový výstup pod stenu

obr
Posledné minúty sú žľabom

obr
Vystrojení a vyzbrojení ideme nad jaskynku

obr
Na konci rampy začína naša cesta

obr
Prvá dĺžka - traverz

obr
Sliezsky dom a Velické pleso z „nultého“ štandu

obr
Vlado hladí skalu

obr
Najnepríjemnejší úsek

obr
Druhá dĺžka, konečne slnko

obr
Peťka pozorne istí

obr
Krásne lezenie

obr
Vlado sa dostáva k špáre

obr
Doberám Peťu na druhom štande

obr
Peťka odlieza zo štandu na posledných istených 30 metrov

obr
Vlado doberá okolo skalného hrotu

obr
Vrcholovka s Gerlachom

obr
Úplne vľavo Velický štít a Poľský hrebeň, Bradavica a Veľká Granátová veža, v strede Dvojitá veža s peknou stenou, napravo Velická kopa, vzadu medzi Dvojitou vežou a Velickou kopou vidno Slavkovský štít

obr
V Sedle pod Dvojitou, Slavkovský štít a dolina

obr
Velická stena z druhej strany

obr
Zostup pod stenu

obr
Vo Velickej doline na Velickej Poľane

obr
Dvojitá veža a Slavkovský štít

obr
Zakončenie v cukrárni