Vysoká 6.10.2013

obr.Ďalšia nepredvídaná nedeľa, keď deň predtým ešte nikto nevedel kde skončíme, keď sa zrúcali všetky plánované i narýchlo pozbíjané akcie a nakoniec sa v polome, v miestnej Tatranskej oblasti pod Popradským plesom ocitli traja „skalný“.

Vybrali sme si za cieľ Vysokú. Osobne som sa na ňu už dávno tešil, keďže som ju videl stále iba z diaľky a vždy na mňa pôsobila majestátne. O to horšie že počasie nebolo najkrajšie, vrcholky okolitých štítov boli v oblakoch a nevyzeralo že sa to zlepší.

Zbudovaná zásobovacia cestička ktorá slúži nielen štvorkolesovým horským nosičom k Popradskému plesu zbehla ako nič, no však v botaskách to ide lepšie – hlavne na spiatočnej ceste. Outdoor nám začal vstupom do Zlomiskovej doliny. Už na Zlomiskovej rovni padla otázka „toto nás fakt baví? “ Dranie sa hore skalami, dvesto kilometrov vzdialenými od nedeľného kľudu a obeda. Keď sa za nami ukázali ďalšie skupinky ľudí, ukľudnilo nás, že v tom postihnutí nie sme sami. Hranicu oblakov sme dosiahli v Dračom sedle. Tu začal aj výstup žľabom Vysokej. Ako bonus sme dostali snehové polia, ktoré sa úmerne zväčšovali s nadmorskou výškou. Žľab ktorý z diaľky vyzerá ako miesto len pre horolezcov, sa dal pokojne vyjsť technikou 4x4. Na našu radosť oblaky začali ustupovať. Okolité vrcholky boli stále v mraku no Vysoká bola od tej „parády“ oslobodená. Výstup sme dokončili napísaním pár slov do vrcholovej knihy. Čím dlhšie sme strávili na vrchole, tým viac sa ukazovali okolité štíty nad ktorými mizli mraky.

Zostup tým istým žľabom nebol najpríjemnejší, dole sa ide vždy horšie. Kamenný mužíci nás naviedli na traverz Českého štítu. V jeho kohútiku sa pod nami ukázala chata pod Rysmi a chodník vedúci k vrcholu Rysov s jeho davom ľudí. Do sedla Váhy sme dorazili pomocou zostupovej reťaze a mačiek a ušetrené peniaze za parkovné (auto ostalo na hlavnej ceste mimo kompetencií vymáhačov) sa v kurze x2 minuli na chate za miestnu medicínu. Zostup z chaty bol tak z hľadiska vnímania oveľa rýchlejší. Dušan , Majki a ja.

Vlado

obr
Za Popradským plesom vstupujeme do Zlomiskovej doliny

obr
Na Zlomiskovej rovni

obr
Železná brána

obr
Jeden z bivakov

obr
A ide sa do žľabu

obr
V Dračom sedle

obr
Stúpame žľabom Vysokej

obr
Aspoň nejaká fotka, na ktorej som ja

obr
Oblačnosť sa rozťahuje

obr
Na Vysokej

obr
Žabie plesá

obr
Akoby urezal z oblohy

obr
Kniha vnútri bola strašne vlhká

obr
Zostupujeme

obr
Začíname traverzovať Český štít

obr
Tupá

obr
Po snehu sa šlo lepšie

obr
Rysy

obr
Chata pod Rysmi

obr
Reťaze nám pomohli

obr
Zmrzlé a České pleso

obr
Ganek

obr
Jahňací, Kolový štít, Ľadové štíty s Pyšnými a Lomničákom

obr
Posilnenie sa na chate

obr
Čakáme na spoj

obr
Bus sa nekonal, musíme pešo

obr
Stopy po mrazoch

obr
Tomu hovorím turistický chodník

obr
Vysoká ďaleko za nami