Zlobivá, Veľký Ganek, Rumanov štít 15.9.2011

obr. Cez víkend nemôžme nikam ísť, tak využívame jeden deň voľna vo štvrtok pätnásteho. Perióda pekného počasia stále pretrváva, preto volíme Tatry. Cieľ: Zlobivá, rampou a pilierom II. stupňa UIAA. V prípade dobrého času môžeme vybehnúť ešte na Ganek aj Rumanov štít.

Na centrálnom parkovisku na Štrbskom plese sme 6.45. A keďže sa už platí, tak vyhadzujem Peťu, Maroša a Juraja pred stánkami s občerstvením a ja sa vrátim na parkovisko pri Novom plese, kde zatiaľ nik nie je. Rýchlo sa prezujem a pádim preč, ale po 15 m sa vraciam a vyzúvam nové vibramky, ktoré stále tlačia.

Som rád, že známa cesta ubieha pomerne rýchlo, možno aj preto, že sme tu dlho neboli. Tešíme sa na slnko, ktoré nás zohrieva pár minút pri traverzovaní Patrie, aby sme znova zišli do doliny kde je stále chladno. Až po ďalšej hodine a pól sme opäť na slnku. Ale na úseku Popradské pleso – Ľadové pleso nám to vyhovovalo, lebo ináč by sme boli po strmšom výšľape úplne mokrý. Iba na Zlomiskovej rovni sme dali pauzu, kde sa už musel Juraj najesť. Počas dvoch túr (ďalšia 25.9.) spoznám človeka čo na každej prestávke niečo tlačí do hlavy :-).

obr. Pod plesom sme odbočili cez menší prah do Rumanovej dolinky a podľa fotiek z netu sme bezproblémovo našli nástup na Zlobivú. Výstup vedie najprv žľabom a potom pilierikom naľavo od žľabu. Ten nás zavedie na začiatok lávky, ktorá sa tiahne až pod Veľký Ganek. Ďalej nejdeme po lávke, ale pokračujeme stále hore až prídeme na rampu, ktorá nás zavedie doprava na balkón. Dáme kratšiu pauzu, Juraj niečo zje. Odtiaľto pokračujeme šikmo doprava a potom už len po peknom pilieri. Opatrne musíme prekonávať niekoľko exponovanejších úsekov, hlavne jeden – v poradí štvrtá fotka.

Celý deň je nádherne. Počas celého dňa, pri výstupoch, zostupoch sa nepretržite obzeráme, pohľady sa neustále menia z minúty na minútu. A na vrchole sa nám naskytne nádherný pohľad do severných dolín, Bielovodskej a hlavne Kačacej, ktorá je priamo pod hrebeňom, 400 metrov nižšie (Z Rumanovho štítu a Veľkého Ganku až 800 m). Až ma strasie pri naklonení sa do takej hĺbky. Obdivujem lezcov, ktorý tu liezli v zime v 50. rokoch alebo aj skôr.

obr. Zdržíme sa, veď je tak krásne, času máme dosť, Juraj ... znova niečo poje. Už chápem prečo má zo sebou Šerpu. Zostupujeme rovnako, po pilieri. Na prekvapenie sa nám šlo lepšie dole ako hore, aj ťažšie miesta. Na lávke sa rozhodneme pre výstup na Veľký Ganek. Do sedla je výstup jednoduchý, až na hrebeni použijeme trochu ruky, ale ideme naľahko, bez vecí. Tie ostali v sedle. Miestami máme zimomriavky, keď máme napravo pod nami 800 metrov.

Na vrchole dáme spoločnú fotku a pofotíme ďalšie výhľadovky. Vidno aj celú Orliu prť, kde budeme o 10 dní. To ale teraz netušíme. Škoda, že Galériu Ganku zakrýva Malý Ganek, na ktorý by sme potrebovali lano (veci ostali v sedle), ale hlavne viac času.
No musíme už dole, čas nejak rýchlo pokročil a uvedomili sme si, že sa skôr stmieva, aby sme stihli aj na tretí vrchol - Rumanov štít a za svetla došli aspoň na Popradské. Čelovky ostali tento krát doma, takže sa už nemôžme zdržiavať. A Juraj je hladný.

obr. Zo sedla vidno výstupový komín na Rumanov štít, ale nejako sa mi to zdá blízko. Na obrázku je to nakreslené, že treba obísť celý pilier a až tak hore žľabom. Tak ideme najprv žľabom a potom trávnatou stienkou, až prídeme na „chodník“, ktorý vychádza z toho komína. Nevadí, aspoň sme sa pretiahli. Vystúpime na oba vrcholy a posledný krát sa zahľadíme do severných dolín. Posledná vrcholovka a môžeme začať zostup k autu. Z vrcholu sme zišli už komínom, ktorým sa chodí, potom k veciam pod Rumanov a tou istou cestou ako ráno k Popradskému plesu. Na Štrbské pleso tiež tak isto, ale až po zastávke na novopostavenej Majláthovej chate. Dali sme si dobrú kapustovú polievku, riadne kyslú, ale po dlhom dni je asi všetko dobré. Na Štrbské sme došli za tmy, takže sa znova nezdržiavame kofolou, ale pokračujeme do Humenného. Zajtra nás čaká pracovný alebo školský deň.

Dušan

obr
Slnečná chvíľa po magistrále

obr
Výstup na Zlobivú, na začiatok lávky

obr
Koniec rampy, v pozadí Rysy a Nižné Rysy

obr
Exponovaný úsek, Zlomisková dolina

obr
Kúsok pod vrcholom

obr
Dušan, Maroš, Juraj a Peťka na Zlobivej

obr
Gerlach

obr
Aspoň stručne: Ľadový štít, Lomnický štít, Východná Vysoká, Bradavica

obr
V pozadí Belianske Tatry, bližšie vľavo Široká

obr
Odzadu: Kriváň, Soliskový hrebeň, Baštový hrebeň, Popradský hrebeň s Kôpkami a hrebeň Ošarpancov

obr
Výstupový žľab do sedla na Ganek, konkr. Gankovej štrbiny

obr
Maroš pri výstupe na Veľký Ganek

obr
Juraj s Peťou na hrebeni

obr
Peťka obzerá Vysokú, Rysy, Českú dolinu. Mlynár (nad hlavou)

obr
Maroš a Juraj na Veľkom Ganku

obr
Vpredu Rumanov štít a Zlobivá, vzadu Popradský Ľadový štít a hrebeň zo Sedla pod Drúkom po Končistú

obr
Humenčania sa vyhrievajú

obr
Vzadu Orlia Prť, vpredu Nižné Rysy, Česká veža, Vyšný Žabí štít

obr
Zostupujeme z vrcholu

obr
Výstup stienkou na Rumanov štít

obr
Kúsok pod sedlom

obr
Rumanov štít, vľavo Východná Vysoká, Kupola, Bradavica, Zadný Gerlach, Gerlach a Batizovský štít

obr
Cestou dole na lávke

obr
Pri západe slnka na Zlomiskovej rovni, zľava Malý a Veľký Ganek, Rumanov štít, Zlobivá (špicatý), vpravo výrazné V je Východný Železná brána, napravo Vých. štít nad Železn. bránov a Popradský Ľadový štít