Bouldering a bouldrové steny

Bouldering patrí medzi lezecké športové disciplíny. Lezci sa pohybujú v maximálnej výške do dvoch metrov, aby si pri páde neublížili.

Nelezie sa do výšky, ale po šírke, na stene, ktorá je miestami mierne previsnutá.
Realizuje sa bez lana, obyčajne na umelých stenách s úchytmi (boulder = blok, balvan angl.) Lezenie krátkych ciest bez lana je formou lezeckých disciplín s cieľom podania maximálneho výkonu. Zároveň je to však nekonečná hra s neuveriteľným množstvom pohybov a krokov, ktorá je určená pre lezcov a lezkyne všetkých vekových i výkonnostných skupín. K bouldrovaniu nepotrebujete žiadneho partnera na zaisťovanie, aj keď lezenie v skupine vyvoláva závodnejšiu a príjemnejšiu atmosféru, ktorá je podstatou bouldrovania samotného.

Riešenie a preliezanie niekoľkokrokových previsov (bez potreby lana) si vyžaduje maximálnu silu a svalovú koordináciu. Bouldering je šport, kde sa uplatnia svaly celého tela nielen nohy a ruky. Dôležitá je tiež vytrvalosť.

Bouldering sa dá realizovať s jednoduchým vybavením, stačí lezecká obuv (pre začiatok sú najlepšie klasické plátené „KOPAČKY“ s odrezanými štupľami), ľahké oblečenie a magnézium na ruky. Okrem umelých lezeckých stien, ho môžete skúšať aj na rôznych prírodných skalách, ale je potrebné myslieť na "mäkké" pristátie, pre prípad zoskoku...

Táto športová disciplína sa vďaka bouldrovaniu na umelej stene v interiéri dá praktizovať počas celého roka. Že brnkačka? NO skúste!

Pri budovaní umelých bouldrových stien Vám radi pomôžeme svojimi skúsenosťami, treba však počítať s nákladom cca 50 až 70 Eur na m2, pričom umelá bouldrová stena by mala mať minimálnu plochu 20 m2. Kontakt je uvedený na tejto stránke.

Pekné zážitky pri bouldrovaní Vám praje Lezecký klub Humenné.