Turniská 3.4.2011

obr.Na Vydarenej akcii „Turniská“ sa naše LHK zišlo v hojnom počte. Deväť kúskov skalkolezcov sa viezlo nedeľu ráno o pol ôsmej dvoma autami k dedinke Kojšov, o ktorej mnohí z nás počuli po prvý krát. Krásne prostredie doplnené ideálnym jarným počasím bolo na lezenie ako stvorené. Už pri príchode sme si všimli že tu nebudeme jediní lezci a to len pridáva na už aj tak dobrej atmosfére.
obr.
Stretávame dvoch Michalovčanov ktorí sú tu už druhý deň . Hneď ako sme sa rozložili na nami vytipovanom mieste začíname s prípravou materiálu. Rada starších (ja , Dusan , Ďoďo, Peťa), sme si vybrali dvojdĺžkovú trasu obtiažnosti 5 . nebol to najšťastnejší začiatok nášho lezenia , keďže na túto stranu skaly ešte nezasvietilo slnko, takže bola ešte vlhká a po pár metroch lezenia sme zistili že i dosť chladná. Prvú dĺžku sme však zdolali. Zakempovali sme na štande a Dušana sme nahovorili na vytiahnutie druhej výšky (nakoniec to nebolo V+ ale VI+, palička bola už skoro zotretá). Po viacerých špekuláciách sa heroickým výkonom dostal na vrchol cesty typu „Via Brutalle“. Istená z hora za nim vychádza Peťa a neskôr i ja. Na pevnú zem, nejakých 50 metrov pod nami sme sa dostali po trištvrte hodine, kde zatiaľ naša mládež (Maroš, Tóno, Betka, Peťo, Juraj) mala za sebou pekných pár ciest.
obr.
Z väčším počtom slnečných lúčov prichádzalo i viac lezcov, či turistov. Veď sa ani nediviť. Lezci tu majú obrovský priestor na zdolávanie vlastných limitov a ostatní sa vyžívajú v peknom prostredí a s pohľadom na nás i s vedomím že ich život stále baví. Ako hodiny plynuli, roztrúsili sme sa okolo. Maroš šiel k Michalovčanom zdolávať vyššie méty, Tóno s Peťom ťahali jednu cestu za druhou. Ja s Ďoďom sme sa dostali k už Marošom objavenej Dolly Buster. Liezť šestky nám prišlo ako skvelý nápad. Ako prvý sa na ňu odhodlal Ďoďo. Zvyknutý na svoje lezky ktoré poslal pred pár dňami na podlepenie a s kopačkami na nohách to však vzdal. Bola to škoda lebo dostať sa dva metre vyššie a už to šlo ako po masle. No, nie je guma ako guma.
obr.
Zatiaľ čo ostatní objavovali nové možnosti ja s Ďoďom sme sa dali cesty, na ktorých sa rozliezala naša mládež. Na Dolly sa medzitým vyškrabal Peťo s Tónom. Stretli sme sa neskôr na opačnej strane skaly, kde sme si už dali i niečo pod zub. Dali sme tam pár ciest s Ďurom a Betkou. Tóno s Peťom šli ďalej na dvojdĺžkovú cestu, ktorú okupovali hodnú chvíľu. Ukázal sa i Maroš, ktorý zliezol zo sedmičky a stiahol so sebou Ďura. Betka už vládla fotoaparátom a dvojka bobríkov stúpala poslednú cestu (zelenú šlingu), ktorá sa ukázala ako vydarený klinec programu. Hneď po nás ju dali aj Peťa s Dušanom.
obr.
Tóno s Peťom nabažení výhľadom z hora začali zlaňovať, kde na uvoľnenie cesty netrpezlivo čakala dvojica lezcov. Prišiel čas odchodu a tak sme šli baliť výstroj. Rozutekali sme sa k pohodeným batohom. S Ďoďom sme došli k autám prvý, mysliac si, že všetci sú už pri nich. Mýliť sa je ľudské a tak sme si za voľných dvadsať minút hodili šlofíka. Ešte spoločné foto, keď všetci došli a vyrazili sme na spiatočnú cestu domov.
obr.
Z autorádia nám hral Kabát, ktorý nášmu šoférovi nerezal. Rozhojdaná FordKa s ešpézetkou Liptovského Mikuláša v Košiciach, nás presvedčilo na ladenie rádia rovnakých vĺn. So zapadajúcim slnkom sme dorazili do Humenného kde sme sa rozlúčili a všetci sa pobrali domov. Krásny deň nebolo treba zakončovať pohostinstvom :-).

Vlado Bobor

obr
Pauzujeme a čakáme sa kúsok pod skalami

obr
Veľkonočná Turňa

obr
Betka skúša na „sokolíka“

obr
Juraj po prelezení jednej z ciest na Zarastenej Turni, vľavo na štande Jožuch, Vlado a Peťka, Dušan skúša druhú dĺžku Vzdušnej hrany

obr
Pohľad zhora na náš základný tábor

obr
Maroš zatiaľ v ľahkých, neskôr sa mu zadarí v sedmičkách a má na viac

obr
Peťo v Skrčmieva sa

obr
Tóno keď bude mať lezky, tak neviem neviem čo bude vystrájať ...

obr
Peťo, a nakoniec aj Tóno vytiahli previsnutú cestu na „Piškótu“

obr
Vladov variant na Piškóte

obr
Jožuch v roli ističa konečne na slniečku

obr
Juraj oddychuje

obr
Tóno ošaháva šestku Dolly Buster

obr
Peťo s Tónom naliezajú do ...

obr
... peknej dvojdĺžkovej cesty - Dievčenská

obr
Vlado lezie krásne ťažkú „zelenú“ šlingu :-)

obr
Pekný doplnok na svadbu

obr
Žaba na skale

obr
Jožo pučí

obr
Po ťažších cestách pohodlné lezenie

obr
Mladí a šťastní

obr
Čerpáme energiu

obr
Spoločné foto zúčastnených

Komentáre

:)

Vaaaaaaaaa super, krásne napísane Vladko, len čo je pravda :)